Основні хвороби кісточкових культур

Моніліальний опік

Сіра гниль (моніліальний опік). Хворобу викликає гриб Monilia laxa, який вражає головним чином кісточкові породи. Сіра гниль звичайно з'являється навесні, під час цвітіння насаджень, вражаючи квітки, зав'язі, квітконіжки, гілки. Квітки і листя поникають, засихають і мають як би обпалений вигляд. Кінці хворих гілок зазвичай засихають і викривляються.

На більш товстих гілках в'янення листя і квітів не відбувається, але на корі з'являються тріщини, які поступово перетворюються в ранки, з яких рясно витікає камеддь. Рани, що утворилися на корі, швидко розростаються і оперізують гілку кільцем, чому частина гілок, розташованих вище місця ураження, засихає. Паразитний гриб Monilia laxa, зазвичай сильно розвивається в холодну, сиру погоду, що часто спостерігається в південній зоні в період цвітіння сливи, особливо, коли квітки або молоді зав'язі захоплюються туманами. З настанням теплої, сухої погоди в червні розвиток сірої гнилі призупиняється.

Гриб, що викликає захворювання, зимує на уражених гілках, а також в плодах, що залишилися висіти на дереві. Ранньою весною на плодах розвивається спороношення грибка у вигляді сірих порошистих подушечок. Спори за допомогою вітру, дощу або комах потрапляють на квітки кісточкових і проростають, утворюючи грибницю. Потім грибниця через квітконіжку  досягає гілки, поширюється по корі, викликаючи розтріскування кори і гоммоз. Такі пошкодження кори часто призводять до загибелі всього дерева.

Вирішальне значення для поширення сірої гнилі мають опади, що випадають в період цвітіння. Вони створюють умови, сприятливі для розвитку паразита і, затримуючи нормальне цвітіння рослини, знижують його опірність до паразита.

Заходи боротьби:

- основна міра боротьби з сірою гниллю (моніліального опіку) - знищення всіх уражених і загиблих від захворювання органів рослин. Для цього відразу після листопаду необхідно провести ретельну обрізку всіх хворих і сухих гілок з обов'язковим замазуванням зрізів садовою замазкою або олійною фарбою;

- обрізані гілки, опале листя і все садове сміття необхідно спалити. Після листопада, дерева обприскують 6% розчином залізного купоросу;

- стовбури дерев і скелетні сучки білять вапняним молоком;

Якщо ці заходи були проведені восени, то їх необхідно провести в ранньовесняний період до набрякання бруньок.

- після набрякання бруньок дерева обприскують 1% бордоською рідиною;

- відразу ж після цвітіння необхідно обрізати всі засохлі від моніліального опіку гілки, захоплюючи при цьому на 3-5 см і здорову деревину, а після обрізки провести друге обприскування 1% бордоською рідиною.

Коккомікоз

Найчастіше вражає, вишню черешню, менше сливу, абрикос. Збудником даної хвороби є сумчастий гриб. На верхній частині листка з'являються дрібні плями бурого кольору, на нижньому боці плями добре видно у вигляді рожево-білих подушечок конідіального спороношення гриба, які є вторинним джерелом інфекції. Перші симптоми коккомікозу з'являються в першій половині червня. Інкубаційний період хвороби триває близько 10-20 днів. Проростають конідії при наявності вологості і при температурі 19-23 градусів тепла. При значному ураженні коккомікозом у дерев починається передчасне опадання листя. В кінці липня дерево скидає близько 65-75% листя, а молоді саджанці оголюються практично повністю. Тим самим масове осипання листя піддає ослаблення рослини, а в холодну погоду підмерзання дерева.

Заходи боротьби: 

-Збір і знищення опалого заражених листів.

-Обприскування рекомендованими фунгіцидами відразу після цвітіння, повторне - через 8-12 днів після попереднього. Результативною є і обробка дерев після збору врожаю.

Курчавість листя персика

Хвороба вражає листя і пагони, виявляється вже на початку вегетації. Тільки, що вийшли з бруньок листя вже мають її ознаки - бурштинову або червонувато-рожеве забарвлення і нерівну хвилясту поверхню.  

Якщо з цим захворюванням не боротися, то дерево може абсолютно бути оголеним в травні - початку червня. Крім,  листя на персику можуть страждати і пагони курчавістю. У цьому випадку вони стають жовтуваті, товщають і засихають. Хвороба грибкового паразита різко послаблює персикові дерева, і ті стають слабкими до майбутніх морозів.

Заходи боротьби:

  • Обрізка і спалювання уражених курчавістю листя персика і засохлих пагонів навесні, до початку набрякання бруньок, або восени.
  • Обприскування дерев в фазі малинового бутона 3% -ним розчином бордоської рідини.
  • Обробка фунгіцидами в суміші з інсектицидами проти шкідників відразу після цвітіння. При необхідності обприскування фунгіцидами повторюється через 10-12 днів.
  • Видалення (при можливості) уражених листя в період вегетації після цвітіння і повторна обрізка пагонів з ознаками хвороби до розсіювання спор збудника.
  • Восени, після листопаду, збір, компостування або спалювання листя, так як на них залишається частина інфекції.