Основні хвороби плодово-зерняткових культур

Парша яблуні та груші

Симптоми парші яблуні і груші: хвороба вражає листя, плоди, квітки, пагони. На листі і плодах яблуні і груші з'являються бурі плями.Парша яблуні та груші - одна з найпоширеніших хвороб плодових дерев в саду.

Заходи боротьби з паршею: основні заходи боротьби з паршею повинні полягати в профілактиці і стримуванні поширення хвороби влітку. У садах, заражених паршею, дерева і грунт рясно обприскують. При ранньому ураженні плоди стають односторонніми, деформуються, розтріскуються, а далі з'являється гниль. При ураженні плодів під час зростання (червень-липень) на плодах формуються класичні темні плями парші. У пізньому - поширення хвороби (серпень-вересень) на плодах з'являється темний наліт парші, який стирається, залишаючи після себе невиразну темну пляму, що також знижує якість плодів. Джерело інфекції - уражені частини дерева: листя, плоди, плодові формування, гілочки.

Плодова гниль

Плодова гниль зустрічається повсюдно. Вражає плоди яблуні та груші. На плодах утворюється невелика бура пляма, яке досить швидко розростається і охоплює практично всю поверхню плоду. М'якість плоду стає пухкою і покривається дрібними подушечками жовтувато-бурого кольору. Подушечки ці складаються з спороношений гриба і розташовуються концентричними колами. Спори гриба поширюються вітром, комахами, при транспортуванні. Надалі уражені плоди зморщуються, починають засихати, і згодом обпадають або залишаються висіти на дереві.

Велике значення при боротьбі з цим захворюванням мають санітарно-профілактичні заходи: збір і знищення муміфікованих плодів в осінній період, систематичне прибирання з саду падалиці та гнилих плодів, переорювання міжрядь і перекопування пристовбурних кіл. Хімічна боротьба з плодовою гниллю ведеться по сплячих бруньках шляхом обприскування розчином препарату.

Альтернаріоз яблуні

Також грибкове захворювання, що пошкоджує листя і стебла, іноді бульби. Найчастіше по краях листя з'являються темно-бурі плями. У суху погоду уражені краї листків закручуються вгору, і тоді листя нагадують човники. Бульби уражаються рідко - в такому випадку на них утворюються округлі, злегка вдавлені плями.

Для захисту плодових насаджень культури від альтернаріозу необхідно перш за все використовувати заходи, що знижують інфекційний потенціал збудника хвороби.

В першу чергу, слід дотримуватися загальноприйнятого для садів комплексу агротехнічних заходів: обрізка і знищення засохлих, пошкоджених і хворих пагонів, гілок, очищення і знищення старої відмерлої кори зі штамба і скелетних гілок, обприскування штамбів, скелетних гілок, опалого листя розчином сечовини. У ранньовесняний період необхідна хімічна обробка садів фунгіцидами.

Борошниста роса (Оїдіум)

Це поширене захворювання, що вражає дуже багато сільськогосподарських культур: овочеві, декоративні, плодові дерева, виноградники. Збудником захворювання є борошнисторосяні гриби - небезпечні зовнішні паразити рослин. Ефективна боротьба з оїдіумом проведена своєчасно дозволить зберегти рослину і урожай.

Борошниста роса на яблуні проявляється білим нальотом на листі і молодих пагонах, після чого вони починають засихати і псуватися. Можуть виникати невеликі деформації на корі дерева у вигляді горбків і плям. Листя яблуні ураженої оїдіумом скручуються трубочкою, квітки і бутони в'януть і обсипаються. Білий наліт може переходити в рудуватий, фіолетовий, сірий.

Як боротися з борошнистою росою. Найефективнішим методом боротьби з оїдіумом є обробка рослин засобами від борошнистої роси, які сьогодні представлені у великому асортименті.

Бактеріальний опік (Ервін)

Інфікуються не тільки плодові дерева, але і декоративні насадження. Найбільше страждають від нього груша, айва та яблуня. Бактерії Ервін розносяться вітром, птахами, комахами, навіть інструментом, який використовують при щепленні або обрізки дерев. Тому робочий інструмент перед початком і після закінчення роботи з кожним деревом, або сортом обов'язково дезінфікують, протираючи поверхню ножа або пили спиртом або 10% -ним розчином борної кислоти. Характерна ознака хвороби - верхня частина пошкодженої гілки згинається у вигляді гачка. Недостиглі плоди теж в'януть, зморщуються, чорніють і так само залишаються на дереві. Уражені дерева виглядають як пошкоджені вогнем, обпалені. На корі уражених гілок і на плодах згодом з'являються краплі ексудату. Віділення ексудату - головна ознака, який відрізняє Ервін від інших бактеріальних хвороб.

Методи боротьби: кращий спосіб боротьби з даним захворюванням - заміна ураженого дерево на нове.