Основні шкідники кісточкових культур

Сливова плодожерка

Шкідник сливи, терну, аличі, персика, рідко - вишні та черешні. Гусениці харчуються м'якоттю плодів, руйнуючи і забруднюючи їх своїми екскрементами. Пошкоджені плоди передчасно дозрівають і обпадають. Зимують гусениці в щільному павутинному коконі. Розвиваються в 2-3 поколіннях, в залежності від клімату району проживання.

Заходи боротьби:

-Очищення відмерлої кори на штамбах і основних гілках. У тріщинах і під відсталою корою зимує більшість гусениць яблуневої, сливової та східної плодожерок.

Осінь переорювання міжрядь і перекопування пристовбурних кіл, що знижують чисельність зимуючих гусениць грушевої, сливової та східної плодожерок. Розпушування в міжряддях і пристовбурних кругах навесні і в літній період оляльковування, згубно діє на гусениць грушевої плодожерки і частково - сливової та східної.

-Регулярна обрізка пагонів на персику, абрикосі, айві, пошкоджених гусеницями східної плодожерки, що знижує чисельність шкідника;

-Прогнозоване застосування інсектицидів. Обробки проти яблуневої, сливової, східної плодожерок спрямовані на знищення поріддя гусениць до впровадження їх в плоди.

 

Східна плодожерка

Небезпечний шкідник, пошкоджує плоди і пагони майже всіх плодових культур. Надає перевагу персику, груші та айві. У районах поширення здатна знищити від 50 до 100% врожаю.

 Східна плодожерка пошкоджує молоді пагони і плоди. Сильне пошкодження пагонів викликає відсутність приросту зеленої маси. Пошкоджені плоди повністю руйнуються і стають непридатними для вживання та збергігання.

Заходи боротьби:

 Агротехнічні заходи. Періодична оранка міжрядь і пристовбурних кіл.

 Механічний спосіб. Зрізання і знищення пошкоджених пагонів, а також очищення штамбів і скелетних гілок від відмерлої кори з подальшим її знищенням. Ефективно використання ловчих поясів.

 Біологічний спосіб. Своєчасне обприскування рослин біологічними пестицидами.

 

 Вишнева муха

Комаха темно-бура, майже чорна, голова і грудної щиток світло-помаранчеві, на спині дві поздовжні жовті смуги.

Пошкоджені личинками плоди втрачають блиск, на них з'являються западини, м'якоть розм'якшується і загниває. Найсильніше пошкоджуються плоди сортів черешні та вишні середніх і пізніх термінів дозрівання. Частина шкідників гинуть від грибкових, вірусних і бактеріальних хвороб. Роль хвороб зростає в роки з підвищеною кількістю опадів в осінній і весняний періоди.

 

Заходи захисту. Під час закладки саду слід надавати перевагу ранньостиглим сортам черешні та вишні, які менше пошкоджуються вишневою мухою. Осіння і весняна обробка грунту в міжряддях і пристовбурних кругах.